Governance at a Glance

Chair
Member
Board Members Audit Compensation Nominating and Corporate Governance

Zhixin Liu

Fu Liu

Stephen (Chun Kwok) Wong

Tongjun Si

Ling Wang

Committee Charters

Zhixin Liu

Ms. Liu currently serves as our Chairman of the Board, Chief Executive Officer, President, Secretary and Treasurer. Prior to founding Shuhai Beijing in February of 2015, from February 2012 to January 2015, Ms. Liu also worked as the General Manager of Harbin Jinfenglvyuan Bio-Technology Co., Ltd. where she was responsible for implementing the company's annual work plan, financial budget report, profit distribution, utilization plan, conducting the daily management of the company, and signing agreements on behalf of the company. From January 2011 to February 2012, Ms. Liu worked as a board director in Beijing Jinyajianguo Refrigeration Plants Manufacturing Co., Ltd., a private company. From January 2010 to January 2011, Ms. Liu worked as the Vice General Manager and Director of the Board at Beijing Time Garden Digital Technologies Co., Ltd where she was responsible for the management of several departments and assisted the General Manager with internal and external affairs.

Fu Liu

Mr. Liu currently serves as a member of our Board of Directors. Mr. Liu has served as the chairman of the board of directors of Shuhai Beijing since February 2015. Prior to his service on the board of Shuhai Beijing, from February 2012 to January 2015, Mr. Liu served as the Chairman of Board of Directors of Harbin Jinfenglvyuan Bio-Technology Co. Ltd. From January 2011 to January 2015, he served as a director of Beijing Jinyajianguo Refrigeration Equipment Co., Ltd. Prior to that, Mr. Liu was the director of Kedong County Rural Economic Management Office of Heilongjiang Province from January 2005 to January 2012. Mr. Liu received a bachelor's degree in accounting from Heilongjiang Institute of Finance and Economics in June of 1987 and a bachelor's degree in law from the CPC Party School Heilongjiang Provincial Committee in 1989. Among other qualifications, Mr. Liu brings to the Board extensive knowledge of our business, relevant executive officer experience as well as governmental and political expertise.

Stephen (Chun Kwok) Wong

Mr. Wong currently serves as the chief executive officer of Splendid Holding Limited, an interior design company incorporated in Hong Kong. Mr. Wong served as the group financial controller for Fitness World (Group) Limited and MJ Medical Beauty Limited from February 2017 to August 2018. He was a senior associate at Pricewaterhouse Coopers Limited (PwC) from January 2016 to January 2017. He worked at Moore Stephens Associates Limited (Hong Kong) as a senior associate from October 2010 to December 2015. He was a supervisor at KLC Kennic Lui & Co. from July 2009 to August 2010 and an auditor at KLC CPA Limited from October 2005 to June 2008. Mr. Wong studied accounting and received his Bachelor of Commerce degree in Accounting from Macquarie University in Sydney, Australia in 2005.

Tongjun Si

Since January 1998, Mr. Si served as the commissioner of 12th precinct, the chief of the technology bureau and the director of the Police Association of China of the Ministry of Public Security. After retiring in 2002, he has been serving as the vice chairman of China Security & protection Industry Association. Mr. Si graduated from Xi'an Military Telecommunication Engineering Institute (now Xidian University) in 1960.

Ling Wang

Ms. Wang served as the Secretary of Party Committee at University of International Business and Economics from 2004 to 2016. She also worked at Consulate General of the People's Republic of China in San Francisco from 1999 to 2003. From 1987 to 1999, she served various positions at the Ministry of Education of the People's Republic of China. Ms. Wang received a Master's degree in law from Renmin University of China in 1983.